Domek holenderski gotowy na zimę | Atlantic Domki

Domki holenderskie z reguły służą nam jedynie w czasie ciepłych dni. Zazwyczaj, posiadają w wyposażeniu ogrzewanie, dające możliwość komfortowego spędzania w nich czasu, nawet gdy temperatura na zewnątrz nieco spadnie. Niestety, większość z nich zupełnie nie sprawdza się w okresie zimowym. Nie oznacza to jednak, że nie da się tego zmienić. Co możemy więc zrobić, aby nasz domek holenderski służył nam przez cały rok?

Dlaczego domki holenderskie nie nadają się do użytkowania zimą?

Domki holenderskie wyposażone są instalację grzewczą. Najczęściej jednak jest to tylko kominek gazowy, podnoszący temperaturę jedynie w pomieszczeniu, w którym się znajduje. W przypadku mrozów to zdecydowanie za mało. Co więcej, ściany domku z reguły są zbyt cienkie i pozbawione warstwy izolacyjnej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku okien. Prowadzi to do sytuacji, w której ciepło błyskawicznie ucieka z jego wnętrza.

Co w takim razie możemy zrobić, aby cieszyć się naszym domkiem, nawet w czasie naprawdę chłodnych dni?

Na początku musimy nastawić się na to, że nasza inwestycja niestety pochłonie sporo pieniędzy. Jak łatwo się domyślić – koniecznie jest porządne ocieplenie budynku oraz zadbanie o dodatkowe źródło ciepła. Na jakie rozwiązanie najlepiej postawić? Cienkie ściany, zaleca się obudować, tworząc w ten sposób dodatkową warstwę, a następnie pokryć ją sidingiem. Da nam to możliwość umieszczenia pomiędzy ścianą pierwotną a nowo powstałą, materiału izolacyjnego. W tym celu najczęściej stosuje się wełnę mineralną, która bardzo dobrze zatrzymuje ciepło. Niestety, to nadal nie wystarczy, aby móc schronić się w ciepłym domku w trakcie prawdziwych mrozów. Konieczne może okazać się zastosowanie pianki poliuretanowej. Znacznie lepiej radzi sobie ona z problemem uciekającego ciepła niż wspomniana wcześniej wełna mineralna, niestety posiada jedną sporą wadę – jej cena kilkukrotnie przewyższa cenę wełny.

Jeżeli już udało nam się ocieplić ściany, czas zająć się dachem oraz podłogą. One także wymagają dodatkowej warstwy izolacyjnej. Nie obejdzie się również bez wymiany okien – tu warto postawić na popularne okna PCV.

Po zastosowaniu powyższych rozwiązań nasz domek holenderski jest już całkiem nieźle przygotowany do zimy. Warto jednak pamiętać, że szczelna izolacja wymaga sprawnej wentylacji. W przeciwnym razie możemy się niemile zaskoczyć, gdy w jego wnętrzu zacznie rozwijać się pleśń.

Niezbędne może okazać się również zainstalowanie dodatkowe źródło ciepła. Jeżeli Twój domek posiada jedynie kominek, warto wyposażyć go także w ogrzewanie elektryczne. W tym przypadku należy jednak liczyć się ze sporymi wydatkami, gdyż oba rozwiązania są stosunkowo drogie w eksploatacji.

Jak widać, pracy jest sporo. Jeśli jednak zależy nam na możliwości korzystania z domku przez cały rok, warto podjąć trud przebudowy.

Darmowy transport na
terenie całego kraju!
truck
transport

Polecane domki

Willerby Aspen A847

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 46,25 m2

Wymiary domku: 3.7 x 12.5 m

106 000 PLN

Sprawdź

106 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth A776

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

289 000 PLN

Sprawdź

289 000 PLN

Sprawdź

domek holenderski ustawienie

This will close in 20 seconds