Domki holenderskie | Atlantic Domki

Domki holenderskie, które przez wielu nazywane są również domkami angielskimi, do niedawna kojarzyły nam się przede wszystkim z weekendowymi wypadami na działkę lub młodzieńczymi wyjazdami nad morze. Z biegiem lat ich zastosowanie znacznie się rozszerzyło i obecnie służą nam one nie tylko w czasie ciepłych, wakacyjnych dni, ale także w momencie, gdy za oknem wieje, a nawet jest mróz!

domki holendeskie

Dlatego też aktualnie ustawiane są one nie tylko na działkach, kempingach i w ośrodkach wypoczynkowych. Stosowane są również jako alternatywa mieszkalna. Mogą stanowić one doskonałe rozwiązanie tymczasowe, gdy, chociażby budujemy dom lub czekamy na odbiór nowego mieszkania. Co więcej, jeśli takie życie nam się spodoba, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w domku holenderskim zamieszkać na dłużej, a nawet na stałe! Jeśli jesteście ciekawi, czym dokładnie są domki holenderskie i co koniecznie przed ich zakupem powinniście wiedzieć, to zapraszamy do dalszej części artykułu.

 

Jakie są wymagane pozwolenia?

 

Co ciekawe, stwierdzenie „domek holenderski” tak naprawdę w ogóle nie istnieje w prawie budowlanym – jest wyłącznie określeniem handlowym. Warto również od razu podkreślić, że tego typu domki nie są absolutnie uwzględniane także w prawie dotyczącym przyczep campingowych, bowiem nie podlegają one rejestracji, badaniom technicznym oraz nie są dopuszczane do ruchu.

 

Zgodnie z prawem budowlanym, domek holenderski jest obiektem budowlanym, który spełnia wymagania definicji obiektu tymczasowego. Co przez to rozumiemy? Otóż jest to obiekt przeznaczony do czasowego użytkowania, w związku z tym, że nie jest on na stałe przytwierdzony do gruntu.

 

A co z pozwoleniem na budowę? Jest konieczne w przypadku domku holenderskiego? Jak wynika z prawa, pozwolenia na budowę nie wymagają obiekty wolnostojące, parterowe, których powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Ponadto, w takiej sytuacji musi zostać spełniony jeszcze jeden warunek – na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki, możliwe jest postawienie tylko jednego obiektu. Zatem jeśli nasza działka ma 900 metrów kwadratowych, to możemy mieć na niej tylko jeden domek holenderski – jeśli oczywiście nie chcemy mieć pozwolenia na budowę. Ponadto takie pozwolenie nie jest konieczne także w przypadku obiektów budowlanych tymczasowych, które nie są podłączone trwale z gruntem lub są przewidziane do rozbiórki czy też przeniesienia w inne miejsce, w terminie określony w zgłoszeniu, jednakże nie może być on dłuższy aniżeli 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy. Co to oznacza w praktyce? Otóż możemy bez pozwolenia postawić domek holenderski, ale po upływie 120 dni od momentu rozpoczęcia jego budowy musimy go usunąć z działki. W praktyce oznacza to, że przesuwamy go w inne miejsce i ponownie zgłaszamy na okres 120 dni.

 

Nie poruszyliśmy jeszcze kwestii związanej ze zgłoszeniem faktu postawienia takiego domku. Należy tego dokonać przed terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Do takowych prac możemy z kolei przystąpić w momencie, gdy właściwy organ w terminie 30 dni od otrzymania zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu – brak odzewu w tym przypadku jest zatem dla nas bardzo dobrą informację. Co więcej, do takiego zgłoszenia musimy dołączyć również oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także wszelkie niezbędne szkice i rysunki – najczęściej jest to projekt techniczny domku, który otrzymujemy w momencie jego zakupu.

 

Gdzie możemy postawić domek holenderski?

 

Przyjmijmy, że stawiamy domek holenderski, który rzecz jasna nie jest przytwierdzony do gruntu oraz nie potrzebujemy w tym celu pozwolenia na budowę. Wówczas możemy go postawić praktycznie na każdej działce, ale maksymalnie na wspomniany powyżej okres 120 dni. Po upływie tego czasu obiekt musimy przenieść na inną działkę lub uzyskać pozwolenie na budowę.

domek holendeski

 

Takie pozwolenie będzie konieczne także w sytuacji, gdy planujemy postawić domek holenderski, przytwierdzając go na stałe do gruntu. Taki domek spełnia wymogi domu rekreacyjnego, a co za tym idzie, działka na której miałby on stać, musi być przeznaczona pod zabudowę rekreacyjną lub mieszkalną. Co, jeśli nie spełnimy tych wymogów i postanowimy budować domek na własnej działce, ale bez pozwolenia? Niestety, w takiej sytuacji musimy się liczyć z przeprowadzeniem procedury legalizacyjnej, która to wiąże się z niemałymi kosztami. Ponadto organy administracyjne mają prawo wydać na nakaz rozbiórki obiektu.

 

Jaki jest koszt postawienia domku holenderskiego?

 

Domki holenderskie są obecnie popularne już nie tylko w ośrodkach wakacyjnych, ale coraz częściej na taki zakup decydują się również prywatni inwestorzy, którzy chcą mieć na swojej działce taki obiekt. Wiąże się to z faktem, że koszt domku holenderskiego bywa niższy, aniżeli w przypadku budowy drewnianego lub murowanego domku letniskowego. Ponadto zakup domku holenderskiego kosztem budowy tradycyjnego domku letniskowego daje właścicielowi obiektu dużo większą swobodę w aranżacji przestrzeni wokół posiadłości. Takie domki można bowiem bardzo łatwo i szybko przestawiać, dzięki czemu istnieje możliwość wypróbowania wielu różnych wersji ustawienia. Ponadto właściciel domku nie musi być również właścicielem działki – może ją jedynie dzierżawić, co znacznie obniża koszt inwestycji.

 

Jeśli jesteśmy już przy kosztach, to warto w końcu wspomnieć, jaki jest koszt domku holenderskiego. Ten w dużej mierze zależny jest oczywiście od powierzchni posiadłości, ale także od tego, czy decydujemy się na zakup nowego domku, czy też wolimy go kupić z coraz większego rynku wtórnego. Oferty na nowe, jak i używane obiekty możemy z łatwością znaleźć w internecie, a koszt domku waha się od 35 do nawet 70 tysięcy złotych. Wszystko tak jak wspomnieliśmy, zależne jest od powierzchni obiektu, ale także od standardu wykończenia. Jeśli z kolei zdecydujemy się na domek holenderski używany, to możemy takowy znaleźć już nawet za 20 tysięcy złotych.

 

Domek holenderski większy i bardziej wytrzymały od przyczepy kempingowej

 

Ogromną zaletą domków holenderskich jest ich mobilność oraz przestronność. W przeciwieństwie do przyczep kempingowych mamy w nich bardzo dużo miejsca, a obiekt bardziej przypomina normalne mieszkanie, aniżeli właśnie przyczepę. Najczęściej powierzchnie domków holenderskich wahają się od 20 do nawet 50 metrów kwadratowych, więc z powodzeniem możemy w nich zamieszkać z całą rodziną. Zyskujemy tym samym wolnostojący dom o całkiem sporej powierzchni oraz bez sąsiadów wokół.

 

Co istotne, domki holenderskie posiadają również solidną, stalową ramę, na której osadzona jest cała architektura budynku. Dzięki temu obiekt, mimo że nie jest przytwierdzony na stałe do gruntu, ma stabilny i bezpieczny dla użytkowników szkielet. Oczywiście, wiele zależy od wybranego modelu, ale zazwyczaj sam szkielet wykonywany jest z metalowych lub drewnianych profili, z kolei ściany zewnętrzne tworzy blacha trapezowa. Ponadto możemy spotkać domki wykończone panelami z tworzywa sztucznego, a nawet z drewna. Jeśli zależy nam na mieszkaniu w domku holenderskim również jesienią, a nawet zimą, to oczywiście możemy kupić ocieplony domek lub samemu pokryć go warstwą termoizolacji, co sprawi, że obiekt stanie się idealną przystanią nawet w chłodne dni.

Ile waży domek holenderski?

 

Domki holenderskie wyglądają na bardzo lekkie i w praktyce takie też są. Wpływ mają na to przede wszystkim użyte materiały. Podstawą jest stalowa konstrukcja, z kolei ściany i dach tworzone są z materiałów o technologii szkieletowej. Zazwyczaj w tego typu obiektach stosowana jest niewielka ilość termoizolacji, a samo wyposażenie wnętrza także wykonywane jest z materiałów o niewielkiej wadze – królują bowiem płyny, linoleum i ewentualnie drewno.

 

Jak możemy ocieplić domek holenderski?

 

Jak już pisaliśmy, odpowiednie ocieplenie domku holenderskiego gwarantuje nam bardzo dobre warunki mieszkalne nie tylko latem, ale także jesienią, a nawet zimą. Obecnie bardzo popularnym sposobem ocieplenia takiego typu obiektu jest izolacja strony zewnętrznej za sprawą natryskowej pianki poliuretanowej. Innymi, równie skutecznymi metodami są ponadto:

 

  • – Styropian,
  • – Wełna drzewna lub mineralna,
  • – Płyta izolacyjna,
  • – Folia paroizolacyjna lub wiatroizolacyjna.

 

domki holendeskie gotowe

Domki holenderskie – zalety i wady

 

Jak już wspominaliśmy, domek holenderski jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają działkę rekreacyjną, nie chcą tracić czasu oraz pieniędzy na budowę domu murowanego, czy też budują go, ale pieniądze, które musieliby płacić za wynajem mieszkania, wolą przeznaczyć właśnie na domek holenderski, który po zakończeniu budowy z nimi pozostanie. Ustawienie takiego obiektu wiąże się bowiem zaledwie z kilkoma formalnościami, ponieważ domki, które nie są trwale związane z gruntem, nie wymagają posiadania zezwolenia nadzoru budowlanego.

 

Oczywiście ogromną zaletą domku holenderskiego jest również jego niska cena, ponieważ używany domek możemy kupić już nawet za 20 tysięcy złotych, z kolei ceny nowych tego typu obiektów wahają się od 30 do 60-70 tysięcy. Cena w głównej mierze uzależniona jest od powierzchni posiadłości, a także standardów wnętrza. Jeśli jesteśmy już na etapie standardu domku, to warto wspomnieć, że takie domki najczęściej od razu wyposażone są we wszystkie niezbędne do życia urządzenia i instalacje konieczne do podłączenia mediów. Dzięki temu od razu po zakupie domku, możemy w nim zamieszkać. Wszelkie instalacje zazwyczaj wyprowadzane są na zewnątrz domku, dzięki czemu proces podłączenia do sieci kanalizacyjnej i elektrycznej znacznie się skraca.

 

A co z kształtem, umeblowaniem czy samym wyglądem domku? Tu również mamy dobrą wiadomość, ponieważ prawo budowlane w ogóle nie odnosi się do tych aspektów. Nie są sprecyzowane również ewentualne fundamenty dla takiego obiektu. Każdy, kto ma ochotę zakupić działkę rekreacyjną pod taki domek lub też posiada już przestrzeń, ale zamierza kupić domek holenderski, musi się jednak liczyć także z kilkoma wadami takiej inwestycji.

 

Po pierwsze – korozje. Jest to największa i najczęściej przytrafiająca się wada domków holenderskich. Niestety sytuacji nie poprawia klimat panujący w naszej szerokości geograficznej, a wręcz potęguje negatywne oddziaływanie. Bardzo ważne jest zatem zwrócenie szczególnej uwagi na materiały, z których wykonywany jest domek, a jeśli kupujemy obiekt wcześniej używany, to koniecznie prześledźmy każdy możliwy jego fragment, również od spodu, ponieważ to właśnie od gruntu bardzo często rozpoczyna się niechciany proces korozji. Co za tym idzie, nie możemy zapominać o systematycznej pielęgnacji, która zapewni nam utrzymanie domku w dobrym stanie przez znacznie dłuższy czas.

 

Kupując nowy dom holenderski na szczęście otrzymujemy gwarancję producenta, obejmującą zarówno elementy zewnętrzne konstrukcji, jak i również takie jak meble czy inne wyposażenie. Wybierając z kolei domek używany, musimy się liczyć z faktem, że z wszystkimi wadami powstałymi w wyniku eksploatacji będziemy musieli sobie radzić sami. Na co więc zwracać szczególną uwagę przed zakupem? Przede wszystkim na wspomniane wyżej podwozie, ale także ramę domku, która równie szybko ulega korozji. Ponadto sprawdźmy dokładnie stan dachu, upewnijmy się, czy obiekt posiada wszelkie atesty na zamontowane instalacje, szczególnie tę elektryczną, kanalizacyjną i gazową.

 

Na koniec musimy wspomnieć o biurokracji, która, mimo że jest znacznie uproszczona, aniżeli w przypadku budowy murowanego domu, to jednak również występuje. Co mamy na myśli? Głównie fakt, że domek holenderski nie może być postawiony bez odpowiednich zezwoleń – zgłoszenie faktu jego ustawienia jest ważne jedynie przez 120 dni, a przed upływem tego okresu musimy domek usunąć z posiadłości lub też uzyskać nowe pozwolenie na budowę.

Darmowy transport na
terenie całego kraju!
truck
transport

Polecane domki

ABI MILANO A732

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 46,62 m2

Wymiary domku: 3.7 x 12.6 m

165 000 PLN

Sprawdź

165 000 PLN

Sprawdź